Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki
w Leśniowicach


Historia

Wydarzenia Historia Klasy Koła


Dzieje Szkoły Podstawowej w Leśniowicach sięgają bardzo odległych czasów. Pierwsza szkoła powszechna w naszej miejscowości powstała w 1916r. Otwarta została przez Radę Szkolną gminy Rakołupy. Ta decyzja została przyjęta przychylnie przez szkolne austriackie władze okupacyjne. W pierwszym roku szkolnym 1916/1917 zapisano do szkoły 70 - oro dzieci, w tym 60 - oro dzieci polskich i 10 - oro narodowości ruskiej.
Dzieci uczęszczające do szkoły pochodziły z Leśniowic i Janówki.
W pierwszym roku działalności Szkoła miała charakter szkoły jednoklasowej. Początkowa nieprzychylność do szkoły ludności miejscowej, zaczęła topnieć już po około 2 latach jej funkcjonowania. Przez pierwsze 2 lata nauczycielką w szkole była pani Zofia Wąsowska, pochodząca z Lublina. Od 1922r. w tutejszej szkole pracowało już dwóch nauczycieli - pan Teofil Madej (absolwent Politechniki Lubelskiej) i pan Józef Madej. W tym też okresie zaczęła wzrastać liczba dzieci w szkole. W 1930r. było już ponad 240 uczniów.

Od początku istnienia szkoła borykała się z trudnymi warunkami lokalowymi, ponieważ nie posiadała własnego budynku. W okresie międzywojennym szkoła Powszechna w Leśniowicach mieściła się
w czterech budynkach, wynajętych u gospodarzy na wsi.

Od 1922r. datuje się początek szkoły dwuklasowej, a od 1930r. - szkoły pięcioklasowej. W 1936r. była to już szkoła siedmioklasowa i uczęszczało do niej ponad 280 uczniów.

W październiku 1917r. - w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki szkoła otrzymała nazwę "Szkoła Powszechna im. T. Kościuszki". Szkoła otrzymała również sztandar ufundowany przez okolicznych mieszkańców z napisem "Bohater narodowy Tadeusz Kościuszko". Na nim to właśnie miała wzorować się uczęszczająca do szkoły młodzież. Zawierucha wojenna spowodowała jednak,
że sztandar zaginął w nieznanych nikomu okolicznościach.

Szkoła jednak przetrwała trudne czasy i po wyzwoleniu mieściła się w pięciu lokalach. Od 1945r. do 1954r. kierownikiem Szkoły był Pan W. Kozdrój. W 1954r. została nim pani Bronisława Jarosz wówczas była to już szkoła siedmioklasowa.
Z uwagi na wzrastającą liczbę dzieci w szkole i trudne warunki nauki i pracy już za czasów kierowania szkołą przez pana Kozdroja prowadzone były starania budowy szkoły. Budowę rozpoczęto w 1954r. i w większości koszty te były pokryte przez państwo.

Budowę naszej, pięknej szkoły, w której murach i dzisiaj przyszło nam się spotkać, zakończono w 1956r. Dnia 27 października 1956r. odbył się uroczysty pożegnalny apel przy starej szkole. Każda klasa upamiętniła ten dzień na zdjęciu ze swoim wychowawcą. Uczniowie klasy VII pożegnali przez ucałowanie swoich ławek. Nastąpiło to 28 października 1956r. i było wielkim przeżyciem dla całej społeczności lokalnej.

W tym też roku kierownikiem szkoły został pan Tadeusz Marczuk. Razemz nim pracowali: p. Bronisława Jarosz, p. Franciszek Bochen, p. Helena Białowąs, p. Jadwiga Dąbrowska,
p. Irena Kubrak i p. Halina Gajewska. Pan Marczuk pełnił funkcje kierownika szkoły do 1962r.

W latach 50 - tych szkoła zaczęła rozwijać się bardzo prężnie. Znacznie podniósł się poziom nauczania i warunki nauczania. Organizowano szereg wyjazdów na wycieczki i biwaki. Mocnym filarem szkoły w tych czasach było także harcerstwo, dzięki któremu młodzież spędzała razem w pożyteczny sposób wolny czas.

W roku szkolnym 1960/61 otwarto w budynku szkoły podstawowej Szkołę Przysposobienia Rolniczego dla absolwentów 7 - klasowej szkoły podstawowej. Celem jej powstania było przygotowanie młodzieży do pracy w rolnictwie. Kierownikiem tej szkoły został również p. Tadeusz Marczuk.

Kolejni dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Leśniowicach to:

• Bolesław Skibiński

• Lucjan Walenciuk

• Stanisław Sarzyński

• Edward Kotowski

• Mieczysław Zosiuk

• Mirosław Parka

• Ryszard Jagnicki

• Barbara Jamróz

Od 2003r. funkcję dyrektora pełni Małgorzata Romańczuk.

W latach 1976 - 1986 szkoła była Gminną Szkołą Zbiorczą, do której dowożona była młodzież od IV do VIII klasy z Kumowa, Sielca i Kasiłanu.

Na przestrzeni lat szkoła zdobyła szereg osiągnięć i były to osiągnięcia w konkursach i olimpiadach z różnych przedmiotów, osiągnięcia sportowe, artystyczne. Szkoła wychowała wiele pokoleń wspaniałych ludzi, którzy swą wiedzą , mądrością służą innym. Ludzie ci z pewnością powracają czasem
we wspomnieniach do murów tej szkoły, do chwil przeżytych tutaj, do kolegów, przyjaciół i nauczycieli.

Od roku 1999/2000 szkoła nie jest ośmioklasowa,
a sześcioklasową szkołą podstawową. Zmiana ta związana jest
z reformą systemu oświaty przeprowadzona właśnie w 1999r. Obecnie w szkole pracuje 13 - tu nauczycieli i czworo pracowników obsługi, uczy się 108 uczniów.


Wydarzenia Historia Klasy Koła

pomysły i uwagi proszę zgłaszać do Katarzyny Niebrzydowskiej - nauczycielki SP w Leśniowicach